alt_idea

alt_idea, fikri olan kişileri ve bu fikre katkıda bulunarak geliştirmek isteyenleri bir araya getirerek ortak çalışacakları bir uygulama olacaktır. alt_idea, katılımcıların tüm hakları ve paylaşımları hukuksal bir zemine dayandırılarak, korunacağı bir platform olması hedeflenmektedir. Bu proje öncelikle İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrenci, öğretim üyesi ve çalışanlarına tanıtımı yapılarak kullanımlarına açılacaktır. Sonrasında ise geliştirilerek ulusal ve uluslararası tüm katılımcıların kullanımına sunulacaktır.

alt_idea platformu ile bir fikri olan kişilerin, bu fikre katkıda bulunup, geliştirmek isteyenleri network aracılığı ile ileride bir araya getirmek amaçlanmaktadır.

alt_idea’nın kendini geliştirebilme özelliği sayesinde, güvenli ve güçlü yapısı ile ulusal ve uluslararası tüm katılımcıların bir araya gelebileceği bir platform olması hedeflenmektedir. Bununla birlikte kişilerin fikir üretim süreci ve sonrasındaki ortakların tüm hakları, paylaşımları uzun yıllar kayıt altına alınarak saklanması, depolanması ve tüm bunların hukuksal bir zemine dayandırılması ile haklarının korunması amaçlanmaktadır.

İlk olarak İngilizce-Türkçe sunulacak alt_idea platformu, sonraki zamanlarda dil desteği ile gelişecektir. Farklı diller için de otomatik çeviri özelliği de eklenmesi planlanmaktadır.

Bu uygulamanın çalışma prensibi şu şekilde olacaktır:
Kayıt bölümünde, kişinin yetenekleri, öğrenciyse bölümü ve sınıfı gibi insanların birbirlerini daha rahat bulmalarına yardımcı olacak bilgilerin doldurulması istenecektir. Aynı zamanda kullanıcının, kendi profiline koyacağı portfolyo veya LinkedIn profili, kişinin beceri ve niteliklerinin bir göstergesi olacaktır. Böylece kişinin geçmişi bir gruba katılma yolunda çok önemli bir rol oynayacaktır.* Bu proje Görsel İletişim Tasarımı Programı Bitirme Projesi dersinin çıktısıdır.